Slováci sa konečne dočkajú instantných platieb. Tie dorazia na účet v inej banke do desiatich sekúnd od odoslania. Fungovať budú 24 hodín denne.
Aby mohol klient poslať rýchlu platbu na účet v inej banke, podstatné je, aby obe banky túto technológiu podporovali. V opačnom prípade sa platba pripíše tak ako v súčasnosti až nasledujúci pracovný deň. Aj Národná banka Slovenska v Národnom pláne zavedenia instantných platieb tvrdila, že je dôležité, aby rýchle platby podporili banky, ktorý majú významný podiel na celkových platbách na Slovensku.
Centrálna banka plánuje spustiť instantné platby od 1. februára 2022. Banky, ktoré sa chcú zapojiť hneď od začiatku, sa museli NBS prihlásiť najneskôr 1. februára tohto roku. Tá teraz potvrdila, že sa jej prihlásili tri banky. Túto službu by tak mali začať poskytovať Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Ide o tri najväčšie banky na trhu. K instantným platbám by tak od budúceho roku mala mať prístup väčšina klientov slovenských bánk.
Prečo sú instantné platby dôležité?
„Aktuálne trvá prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Instantné platby však prinesú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze v priebehu pár sekúnd,“ povedal Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za IT a bankové operácie. Instantné platby môžu byť preto alternatívou k platbe kartou. Uplatniť sa môžu všade tam, kde sa nedá platiť kartou.
Po zvadení instantných platieb sa preto môže výrazne znížiť používanie hotovosti. Prevodom bude možné zaplatiť remeselníkom či taxikárom alebo v drobných obchodoch, ktorým sa neoplatí zaobstarať si platobný terminál. Akonáhle platba dorazí na účet, dostane potvrdenie odosielateľ i príjemca. Ak stolárovi zaplatíme za jeho prácu prevodom, ihneď uvidí, že má peniaze na účte. Instantné platby tak budú reálnou alternatívou k hotovostným platbám.
Medzibankové instantné platby by tak po novom mali fungovať podobne ako dnes platby v rámci jednej banky. Tie sú takisto pripisované ihneď.
Nejasné poplatky
Banky však nehovoria o tom, ako sa postavia k spoplatneniu rýchlych platieb. Aj dnes síce núkajú urgentné platby, no tie sú za poplatok, ktorý môže dosiahnuť až niekoľko desiatok eur. Finančné domy majú v zásade dve možnosti, ako sa k spoplatneniu postavia – buď zahrnú instantné platby do balíkov služieb a klienti za ne už nebudú doplácať, alebo pôjde o spoplatnenú službu nad rámec balíka služieb.
Pre banky predstavuje zavedenie rýchlych platieb záťaž na ich rozpočet. Ide totiž o veľkú zmenu, keďže všetky platby budú musieť spracovávať online. Preto budú chcieť, aby sa im náklady vrátili. Ak budú novú službu spoplatňovať samostatne, je otázne, aký o ňu bude záujem. Ak ju zaradia do balíka služieb, bankám sa zase nezvýši príjem.
Pravdepodobne ak jedna z bánk zaradí instantné platby do balíka služieb, budú tak postupne musieť urobiť aj ostatné finančné inštitúcie. Rovnako časom budú nútené aj tie banky, ktoré sa k rýchlym platbám zatiaľ neprihlásili, túto službu zaviesť. Podobné to bolo aj s Google Pay a Apple Pay. Keďže klienti si tieto služby pýtali, postupne ich zaviedli takmer všetky banky.
Ako budú fungovať okamžité platby
- platby budú spracované najneskôr do desiatich sekúnd
- príkazy budú spracovávané jednotlivo a nie v dávkach
- platiteľ aj prijímateľ dostanú potvrdenie o realizácii platby
- poslať bude možné maximálne 100-tisíc eur
- okrem Slovenska bude možné instantné platby posielať aj do iných krajín
Zdroj: NBS