Živnostníci musia od začiatku apríla tohto roka využívať jeden samostatný účet na podnikateľské účely. Dôvodom je transakčná daň, ktorá sa bude uplatňovať z platieb, ktoré s podnikaním súvisia. Okrem toho, že si musia nechať na podnikateľský účet posielať zárobky, mali by z neho platiť aj všetky podnikateľské výdavky. Týka sa to napríklad aj odvodov a daní, aj keď sú tieto výdavky od novej dane oslobodené.
Podnikatelia si tak musia zmeniť trvalé príkazy a už v apríli tieto platby robiť len z transakčného účtu. Už aprílové platby odvody by im mali odísť z ich podnikateľského účtu. To znamená, že ak si ho niekto založil na poslednú chvíľu, mal by si naň poslať peniaze, aby mal odvody z čoho zaplatiť.
Daň budú strhávať banky, ktoré musia výdavky oslobodené od transakčnej dane odlíšiť. „Úhrady daní, odvodov, príspevkov, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu, odvodov do Sociálnej poisťovne a odvodov na zdravotné poistenie, ktoré sú uhrádzané na zverejnené účty Štátnej pokladnice, sú od platenia transakčnej dane oslobodené. Účty Štátnej pokladnice vie banka identifikovať, preto platby na tieto účty nebudú podliehať platbe transakčnej dane,“ vysvetľuje hovorca VÚB banky Dominik Miša.
Aby bolo možné automaticky nezdaňovať niektoré transakcie, majú banky na tieto účely vyčlenený zoznam. Je na ňom napríklad platenie daní, odvodov, poplatkov a príspevkov, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu či colného dlhu. Nezdaňuje sa ani vrátenie platby, správa cenných papierov alebo iných finančných nástrojov, nákup štátnych dlhopisov či platobná operácia obchodníka s cennými papiermi.
Podnikateľom hrozia pokuty
Hovorca finančnej správy Daniel Súkup hovorí, že banky sa môžu riadiť aj iným zoznamom. „Predmetom dane nie je platobná operácia vykonaná v súvislosti s platením daní, odvodov, poplatkov a príspevkov, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu, ktorá bude poukázaná v prospech účtu vedeného v Štátnej pokladnici, ktorého číslo alebo predčíslie je uvedené v zozname zverejnenom v publikačnom orgáne ministerstva financií,“ ozrejmuje.
Živnostníci sa tak nemusia obávať, že platbu odvodov a daní im bude štát zdaňovať. Avšak platí, že tieto platby musia odchádzať z účtu, ktorý bol nahlásený banke. V opačnom prípade im hrozia pokuty. „Podľa zákona je fyzická osoba – podnikateľ povinná vykonávať finančné transakcie, ktoré sa vzťahujú na podnikanie, na transakčnom účte. Zákon o dani z finančných transakcií tiež ustanovuje, že na správu dane sa použijú ustanovenia daňového poriadku,“ vysvetľuje D. Súkup.
Z toho vyplýva, že ak živnostníci nebudú platiť odvody a dane z transakčného účtu, budú sankcionovaní podľa daňového poriadku. Hovorca už nespresnil, aká môže byť výška pokuty. Pokuty podľa daňového poriadku sa ukladajú spravidla za nepodanie daňového priznania či nezaplatenie dane. Avšak počíta aj so sankciami za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy. Pokuta sa v takom prípade pohybuje od 60 eur až do 3 000 eur.
Aj keď budú daň vyberať banky, úradom nebudú pomáhať v odhaľovaní živnostníkov, ktorí nedodržujú zákon. „Zodpovednosť za dodržiavanie tohto zákona, vrátane povinnosti založenia a vedenia podnikateľského účtu, je výlučne na klientovi. V prípade, že klient nesplní túto povinnosť, prípadné dopady a sankcie, ktoré z toho vyplývajú, ponesie výhradne on. Banka nebude hlásiť tieto skutočnosti žiadnym úradom. Banka nebude vykonávať dohľad nad podnikateľskými transakciami klienta, ani nebude sledovať či kontrolovať účely jeho platieb,“ tvrdí D. Miša z VÚB.

Viac sa oplatí podnikateľský účet
Mnohí živnostníci doteraz používali na podnikanie svoj osobný účet. Aj po zavedení transakčnej dane by v tom teoreticky mohli pokračovať. Avšak v tomto prípade budú platiť daň aj zo svojich súkromných platieb, ktoré nesúvisia s podnikaním. Napríklad aj za obyčajnú platbu v potravinách či faktúry, ktoré súvisia s bývaním.
V niektorých bankách nebude možné používať osobný účet na podnikanie. Napríklad osobný účet v Tatra banke nemôže byť označený ako transakčný účet. „Súkromné účty fyzických osôb v Tatra banke nie sú určené pre vykonávanie platobného styku v rámci podnikateľskej činnosti. Taktiež to neumožňuje zmluvná podmienka uvedená vo Všeobecne obchodných podmienkach,“ vysvetľuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.
Viac sa živnostníkom a podnikateľom oplatí založiť si klasický podnikateľský účet. Tým, ktorí pri podnikaní platia výdavkové faktúry, sa tak budú zdaňovať len transakcie, ktoré súvisia s ich biznisom. Väčšina bánk ho navyše ponúka zadarmo. Ešte výhodnejšie bude otvorenie ďalšieho účtu pre živnostníkov, ktorí využívajú paušálne výdavky. Tí by si mali založiť účet pre podnikateľov v banke, kde už majú otvorený osobný účet. V takom prípade si môžu poslať peniaze z podnikateľského na svoj osobný účet bez toho, aby z takéhoto prevodu zaplatili daň. Pri prevode do inej banky sa už bude uplatňovať transakčná daň.
Za prevody z účtu budú podnikatelia platiť daň vo výške 0,4 percenta z transakcie. Maximálna daň pri jednom prevode bude na úrovni 40 eur. Vyššia daň sa má platiť za výbery hotovosti v banke či z bankomatu, ktorá bude dosahovať 0,8 percenta. V tomto prípade nie je určená maximálna výška dane. Podnikatelia tak zaplatia daň podľa reálnej sumy výberu. Daň sa nebude týkať platieb kartou. Živnostníci len zaplatia paušálny poplatok vo výške dvoch eur ročne za každú kartu. Transakčný účet musí byť založený najneskôr do konca marca tohto roka. Daň sa bude uplatňovať od začiatku apríla.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: