Revolut láka svojich klientov na Slovensku, aby začali využívať služby Revolut Bank. Zo zákazníkov fintechu sa tak stanú riadni bankoví klienti. Ľudia, ktorí sa rozhodnú prejsť do banky, budú aj naďalej využívať rovnaké služby a za rovnakých podmienok ako doteraz. Základný rozdiel je v tom, že vklady v banke sú chránené do výšky 100-tisíc eur fondom na ochranu vkladov.


(Inzercia)

Vyššia bezpečnosť však nie je jedinou výhodou. Banková licencia umožňuje Revolutu poskytovať oveľa viac služieb, ako ponúka dnes.

Revolut využíva bankovú licenciu, ktorú získal v Litve. Aj keď ju dostal už pred dvomi rokmi, prechod na Revolut Bank začal klientom ponúkať až v poslednom období. Na to, aby mohol na základe licencie z Litvy ponúkať bankové služby aj na Slovensku, sa musel Revolot najprv zaregistrovať aj v Národnej banke Slovenska. To urobil už v novembri minulého roku.

Sľubuje nové produkty

Revolut okrem garancie vkladov klientom, ktorí prejdú do banky, sľubuje aj prístup k novým produktom a službám. V Litve či Poľsku pritom Revolut už začal ponúkať aj úvery.

Klienti Revolutu môžu v Litve požiadať o spotrebný úver v rozmedzí tisíc až 15-tisíc eur. Splatnosť úveru úveru si môžu zvoliť v rozsahu od jedného mesiaca po 60 mesiacov. Úrok by mal dosiahnuť osem percent. Revolut na svojej litovskej stránke uvádza, že keďže práve začal s požičiavaním peňazí, ponúka úvery len obmedzenej skupine zákazníkov. K dispozícii by mali byť pre najaktívnejších klientov.

V Poľsku zase Revolut núka úvery do výšky 20-tisíc zlotých (4 393 eur). Ročný úrok by mal dosiahnuť 6,99 percenta. V ani jednej z týchto krajín si Revolut okrem úroku neúčtuje za poskytnutie úveru žiadne ďalšie poplatky.

Na Slovensku nemá Revolut na úvery povolenie

Litovskí klienti môžu požiadať aj o kreditnú kartu. Jej úverový limit môže dosahovať maximálne dvojnásobok príjmu, ktorý chodí mesačne na účet v Revolute. Maximálna výška úverového limitu je stanovená na 6-tisíc eur. Minimálna mesačná splátka predstavuje päť percent z požičanej sumy, najmenej však päť eur.

Aj keď Revolut v reprezentatívnom príklade hovorí o 16-percentnom úroku na kreditnej karte, podľa vlastných pravidiel každému klientovi určí úrokovú sadzbu podľa jeho úverového skóre. To podľa Revolutu závisí od bonity zákazníka, jeho aktuálnych finančných záväzkov či úverovej histórie.

Na Slovensku Revolut Bank úvery zatiaľ neponúka. V súčasnosti tu má len povolenie na „prijímanie vkladov a iných návratných zdrojov“. Ak by chcel poskytovať aj úvery, musí to najprv nahlásiť Národnej banke Slovenska. Keďže ide o banku z iného členského štátu EÚ, môže na Slovensku voľne poskytovať svoje služby, vopred to len musí oznámiť centrálnej banke. Dohľad nad bankou bude naďalej vykonávať centrálna banka v Litve.


(Inzercia)