Najväčšia slovenská banka v krátkom čase už druhýkrát zvyšuje úrokové sadzby z hypoték. Potom ako Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky z hypoték 23. februára, rovnaký krok urobí aj 1. apríla.


(Inzercia)

Bez zmeny zostanú len hypotéky s viazanosťou úrokovej sadzby na jeden rok. Aj naďalej ich bude Slovenská sporiteľňa ponúkať s úrokovou sadzbou od 0,79 percenta. Pôjdete pritom o jedinú fixáciu, ktorú bude možné po novom získať so sadzbou pod jedným percentom.

Pri hypotékach s viazanosťou na tri až desať rokov sporiteľňa zvyšuje úrokovú sadzbu o 0,2 až 0,3 percentného bodu. Najviac zdražejú hypotéky, pri ktorých banka garantuje úrokovú sadzbu na 15 rokov. Po novom bude sadzba, za ktorú možno získať hypotéku s 15-ročnou fixáciou, začínať na úrovni 2,09 percenta. Do konca marca je minimálny úrok pri týchto hypotékach o 0,4 percentného bodu nižší.

Príde ďalšie zdražovanie hypoték

V porovnaní s februárovým zvýšením úrokov, je súčasné zdražovanie hypoték v Slovenskej sporiteľni masívnejšie. Vo februári banka totiž dvihla úrok len pri hypotékach s viazanosťou na 10 rokov a to o 0,3 percentného bodu.

„Úpravou sadzieb reagujeme na situáciu na trhu. Ide o mierne zvýšenie, úroky sú stále pomerne nízke a priaznivé. Kto chce dnes riešiť vlastné bývania, stále má šancu dostať sa k lacnému financovaniu. Na druhej strane však treba dodať, že ak sa situáciu na trhu zásadnejšie nezmení, nejde o posledné zvyšovanie cien v tomto roku. A dnes nič nenaznačuje, že by sa vývoj mohol otočiť a že by ceny peňazí začali opäť klesať,“ vraví člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Juraj Barta, ktorý je zodpovedný za retailové bankovníctvo.

Ako Slovenská sporiteľňa zmení od 1. apríla úrokové sadzby hypoték

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok0,790,79
3 roky0,891,09
5 rokov0,891,19
10 rokov1,491,69
15 rokov1,692,09
Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb očakáva aj hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. „Sadzby komerčných bánk na hypotéky sa odvíjajú od medzibankových trhových sadzieb, a tie reagujú rastom na stúpajúcu infláciu po celom svete. Centrálne banky v stredoeurópskom regióne sa už dávnejšie snažia tlmiť inflačné očakávania zvyšovaním sadzieb,“ vraví.

Minulý týždeň sa k zvyšovaniu sadzieb pridala aj americká centrálna banka Fed. Tá po troch rokoch prvýkrát zvýšila sadzby o 0,25 percentného bodu. Avizovala pritom, že v tomto roku k rovnakému kroku pristúpi ešte šesťkrát.

„Európska centrálna banka zrejme nezostane bokom, aj keď rozsah zvýšenia sadzieb bude v eurozóne určite menší. Ekonomické riziká z vojny na Ukrajine sú pre európsky kontinent samozrejme väčšie ako v USA, aj jadrová inflácia (inflácia očistená o ceny potravín a energií) je u nás zatiaľ nižšia ako v USA, takže potreba tlmiť infláciu je tu menšia,“ dodala M. Valachyová.

Dlhšia fixácia ochráni pred rastom splátky

Odborníci preto odporúčajú zafixovať si svoju úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie. Aj keď sú štandardné úroky pri hypotékach s dlhšou viazanosťou vyššie ako pri kratších fixáciách, ten kto si vyberie dlhšiu viazanosť, získa istotu, že sa mu o rok či dva nezvýši úrok a tým aj splátka jeho hypotéky.

Viaceré banky pritom ponúkajú možnosť zmeniť si fixáciu aj vtedy, ak ešte neuplynula pôvodná viazanosť úrokovej sadzby. Zvyčajne je o to potrebné požiadať osobne v pobočke banky. Viaceré finančné domy si za takúto zmenu pýtajú poplatok.

Ak klient neuspeje so žiadosťou o predĺženie fixácie, môžu svoju hypotéku preniesť do inej banky, v ktorej si nastaví novú fixáciu podľa svojho uváženia. V tomto prípade je potrebné počítať s poplatkom za predčasné splatenie pôvodného úveru. Ten by nemal presiahnuť jedno percento zo zostatku úveru. Okrem toho je potrebné zaplatiť aj za vklad záložného práva na kataster.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)