Ľudia na Slovensku si naďalej požičiavajú na bývanie za rekordne nízke úroky. V decembri dosiahol priemerný úrok z novoposkytnutých hypotekárnych úverov 0,87 percenta. Ide o rovnaké číslo ako mesiac predtým. Vďaka nízkym úrokom splátka hypotéky pohltí dlžníkom z platu výrazne nižšiu sumu ako pred pár rokmi. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska.
Priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných úverov v decembri klesol na nové minimum 1,08 percenta. Priemerné úroky zo všetkých úverov klesajú najmä vďaka tomu, že množstvo ľudí so staršími úvermi svoje hypotéky refinancuje za výhodnejšie sadzby.
Hypotéky sú lacné preto, že banky si dokážu lacno požičať peniaze. Okrem toho na znižovanie sadzieb má vplyv aj silný konkurenčný boj medzi bankami. Kým ešte na začiatku roku 2016 boli sadzby na Slovensku nad priemerom krajín eurozóny, ešte v tom istom roku klesli a dostali sa pod priemernú úroveň v krajinách platiacich eurom. V súčasnosti majú spomedzi krajín eurozóny lacnejšie hypotéky ako na Slovensku len v Portugalsku. V novembri tu priemerný úrok z novoposkytnutých úverov na nehnuteľnosti bol 0,83 percenta.
Čaká sa rast sadzieb
V poslednom období pritom priemerné úroky z hypotekárnych úverov na Slovensku skôr stagnujú. Od júna do decembra 2021 sa priemerný úrok z novoposkytnutých hypoték pohyboval v rozmedzí 0,87 až 0,9 percenta. To naznačuje, že ďalšie výrazné znižovanie sadzieb Slovákov pravdepodobne už nečaká. Viaceré banky na Slovensku sa v poslednom období ani nezapájajú do úrokovej vojny o hypotekárnych dlžníkov.
Navyše vysoká inflácia v eurozóne vyvoláva obavy, že Európska centrálna banka (ECB) bude musieť dvihnúť úrokové sadzby. Práve zvyšovaním úrokových sadzieb centrálne banky zvyčajne bojujú proti vysokému rastu cien. ECB síce v minulosti tvrdila, že vysoká inflácia je len dočasná a neplánuje zvyšovať úroky, no analytici napriek tomu očakávajú, že centrálna banka nebude mať inú možnosť. Najnovšie údaje totiž ukazujú, že infláciu sa bez boja nepodarí skrotiť.
„Inflačné prekvapenia v eurozóne pravdepodobne prinútia Európsku centrálnu banku v marci revidovať svoje prognózy inflácie smerom nahor,“ tvrdí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry. Podľa neho peňažné trhy očakávajú, že do septembra zvýši ECB sadzby o 10 bázických bodov a o viac ako 25 bodov do decembra.
Zvýšenie sadzieb Európskou centrálnou bankou by sa prejavilo aj na sadzbách hypotekárnych úverov. Vidno to v Českej republike, kde centrálna banka minulý rok zvýšila základnú úrokovú sadzbu až trikrát, celkovo o 3,5 percentného bodu. Podľa údajov Fincentrum Hypoindex priemerný úrok z novoposkytnutých hypoték sa od vlaňajšieho februára, kedy české banky požičiavali priemerne za 1,93 percenta, zvýšil na 2,99 percenta v decembri. V cenách hypoték sa pritom ešte nestihlo odzrkadliť posledné zvýšenie sadzieb z konca decembra o jeden percentuálny bod.
Ako sa zvýši splátka hypotéky
Aj na Slovensku by tak hypotekárni dlžníci zvyšovanie sadzieb pocítili vo forme vyšších úrokov, ktoré by sa zase odrazili na splátkach. Ak si niekto zoberie úver vo výške 100-tisíc eur na 25 rokov, dosiahne v prípade ročného úroku 0,87 percenta jeho splátka hypotéky 371 eur. Ak by bol úrok 1,2 percenta, splátka hypotéky by bola 386 eur. V prípade 1,5-percentného úroku by klient platil mesačnú splátku 400 eur. A ak by úrok bol vo výške dvoch percent, mesačná splátka hypotéky by bola vo výške 424 eur.
Vyššie úrokové sadzby sa budú týkať na jednej strane týkať ľudí, ktorí si zoberú novú hypotéku, no na druhej strane aj tých, ktorým skončí fixácia úrokovej sadzby. Banka im vtedy prehodnotí výšku úroku na aktuálnu úroveň, čo môže mať za následok, že sa im zvýši splátka hypotéky. Aj preto viacerí odborníci radia zafixovať si v súčasnej dobe svoj úrok na dlhšie časové obdobie.
Aj keď sú úrokové sadzby pri dlhšej viazanosti sadzieb mierne vyššie ako pri kratšej viazanosti, klient získa istotu, že sa mu dlhší čas nezmení splátka hypotéky. Nebude tak vystavený riziku, že by sa razantnejšie zvyšovanie sadzieb negatívne odrazilo na výšky splátky úveru. V súčasnosti pritom možno získať hypotéku s desaťročnou viazanosťou sadzby už od úroku 0,99 percenta. Splátka hypotéky vo výške 100-tisíc eur na 25 rokov pri takejto sadzbe dosiahne 376 eur.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: