Úrokové sadzby z hypotekárnych úverov sa v apríli síce mierne zvýšili, no stále sa držia blízko historického minima. Podľa údajov Národnej banky Slovenska banky priemerný úrok z novoposkytnutých hypoték v apríli dosiahol 0,94 percenta. V marci banky dávali úvery s priemerným úrokom 0,92 percenta.
Sadzby sa držia pod jednopercentnou úrovňou už štvrtý mesiac po sebe. Prvýkrát v histórii priemerný úrok klesol pod jedno percento v januári tohto roku. Najlacnejšie boli hypotéky v marci. Pred rokom banky dávali nové hypotéky s priemernou úrokovou sadzbou 1,09 percenta a pred piatimi rokmi za 2,23 percenta.
Kým priemerné úroky z novoposkytnutých úverov mierne vzrástli, úroky zo všetkých splácaných hypoték v apríli klesli na nové minimum. Ľudia, tak platia za svoje hypotéky priemerný ročný úrok vo výške 1,19 percenta. V apríli minulého roku priemerný úrok dosahoval 1,34 percenta a pred dvomi rokmi 1,57 percenta. V roku 2016 pritom priemerný úrok zo všetkých hypoték bol na úrovni 2,91 percenta.
Rozdiel medzi hypotékami a stavebnými úvermi narástol
Hypotéky sú v súčasnosti výrazne lacnejšie ako stavebné úvery, ktoré za posledných päť rokov dokonca zdraželi. Kým v apríli tohto roku ich stavebné sporiteľne dávali s priemernou úrokovou sadzbou 3,76 percenta, pred piatimi rokmi priemerný úrok dosahoval 3,50 percenta. To znamená, že kým pred piatimi rokmi boli nové hypotéky priemerne o 1,27 percentného bodu lacnejšie ako stavebné úvery, v súčasnosti sú lacnejšie o 2,82 percentného bodu.
Medziúvery zo stavebného sporenia síce v rovnakom období zlacneli, no zďaleka nie tak výrazne ako hypotéky. Medziúvery v súčasnosti stavebné sporiteľne poskytujú s priemernou úrokovou sadzbou 3,57 percenta. Pred piatimi rokmi tu priemerný úrok dosahoval 4,22 percenta.
Pravdepodobne aj preto stavebné sporiteľne v poskytovaní úverov na bývanie čoraz viac zaostávajú. V apríli 2016 ich podiel na všetkých úveroch na nehnuteľnosti dosahoval 10,88 percenta. V apríli tohto roku to bolo už len 6,94 percenta.
Banky s lacnými hypotékami zvyšujú podiel na trhu
Stavebné sporiteľne navyše v posledných rokoch prišli pri poskytovaní úverov aj o jednu veľkú výhodu. Kým v minulosti mal každý sporiteľ, ktorý splnil podmienky, nárok na stavebný úver, v súčasnosti to už tak nie je. Aj stavebné sporiteľne musia overovať príjem rovnako ako banky pri poskytnutí hypotéky. Stavebné sporiteľne tak už nemôžu ťažiť z toho, že požičajú aj ľuďom, ktorí nedostanú hypotéku, pretože nevedia zdokladovať svoj príjem.
O tom, aká dôležitá je výška úrokovej sadzby, svedčí aj to, ako sa bankám, ktoré ponúkajú najnižšie úroky, darí získavať nových klientov. Prima banke potom, ako v októbri minulého roku ponúkla úrokovú sadzbu vo výške 0,4 percenta, narástol podiel na úveroch na bývanie z 8,84 na 9,67 percenta. Toto číslo pritom neukazuje podiel na úveroch poskytnutých v danom mesiaci ale na všetkých aktuálne splácaných úveroch.
Pomaly sa v poslednom období darilo navyšovať svoj podiel aj Poštovej banke. Každý mesiac jej podiel zvyčajne rástol o pár stotín percentuálne bodu. V apríli tohto roku však prišlo k skokovému medzimesačnému zvýšeniu podielu z 1,1 na 1,61 percenta. Znamená to, že kým na konci marca dosahoval objem poskytnutých hypoték od Poštovej banky 371,6 milióna eur, na konci apríla to bolo už 551 miliónov.