VÚB po novom nebude vôbec ponúkať hypotéky s úrokovou sadzbou pod jedno percento. Najnižší úrok, ktorý tu bude možné získať, bude 1,09 percenta pri trojročnej viazanosti úrokovej sadzby. Priemerný úrok, za ktorý banky na Slovensku poskytovali hypotéky v decembri minulého roku, pritom podľa Národnej banky Slovenska dosahuje 0,87 percenta. Priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných hypotekárnych úverov je na úrovni 1,08 percenta.
Krok VÚB pravdepodobne budú nasledovať aj ďalšie banky. „Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze. A to nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom,“ vraví hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
Ľudia, ktorí sa boja nárastu splátky, môžu súčasnú situáciu využiť k tomu, aby si zaistili nižší úrok na dlhšie obdobie. Ak napríklad refinancujú úver a predĺžia si fixáciu, zaistia si súčasné výhodnejšie úrokové sadzby na viacero rokov. Napríklad ČSOB v snahe prilákať ľudí, ktorí chcú takúto istotu, ponúka po novom aj hypotéku s 20-ročnou fixáciou úrokovej sadzby s úrokom od 1,35 percenta. Portál Finsider pripravil prehľad, aké úroky na hypotékach možno aktuálne získať v jednotlivých bankách.
Aktuálne úroky na hypotékach v jednotlivých bankách