Ešte v decembri minulého roku dávali banky na Slovensku hypotéky s priemerným úrokom 0,87 percenta. Odvtedy úroky z hypoték každý mesiac rástli. Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenska v júli tohto roku priemerný úrok z novoposkytnutých hypoték dosiahol už 2,12 percenta. Naposledy pritom banky poskytovali hypotéky s priemerným úrokom nad dvomi percentami v decembri 2017.
Ak si niekto v decembri požičal 120-tisíc eur so splatnosťou 20 rokov s úrokom 0,87 percenta, jeho mesačná splátka bola 544,41 eura. V súčasnosti predstavuje mesačná splátka pri rovnako nastavenej hypotéke, no s úrokovou sadzbou 2,12 percenta, 613,90 eura. Ľudia, ktorí si berú úver dnes, zaplatia v porovnaní s decembrom minulého roku každý mesiac banke o 69,49 eura viac. Po piatich rokoch zaplatia navyše 4 169,40 eura
Kým v predchádzajúcich rokoch boli ľudia na Slovensku zvyknutí, že úroky z hypoték idú neustále dole, tento rok sa situácia otočila a banky začali sadzby dvíhať. Všetky banky od februára úroky z hypoték už zvýšili viackrát. Napríklad Prima banka, ktorá posledné roky bojovala o klientov predovšetkým nízkymi úrokmi na hypotékach, ešte v marci núkala hypotéky s 0,4 percentným úrokom. V súčasnosti je najnižší úrok, za ktorý možno v tejto banke získať hypotéku, na úrovni 1,9 percenta, ktorý ponúka pri viazanosti sadzby na tri roky. Väčšina klientov s banky odchádza s vyšším úrokom, keďže čoraz viac ľudí uprednostňuje dlhšie fixácie, aby si vyhli možnému zvyšovaniu úrokov v najbližších rokoch.
Pri hypotékach s fixáciou na päť a viac rokov žiadna zo slovenských bánk neponúka úrok pod dvomi percentami. A 10-ročná fixácia stojí všade viac ako tri percentná. Ešte vo februári, keď sa vo veľkom hovorilo, že úroky z hypoték pôjdu nahor, bolo možné v ČSOB získať hypotéku s 10-ročnou viazanosťou s úrokom 0,99 percenta. Táto akcia nakoniec vyústila do toho, že ČSOB na istý čas prestala poskytovať refinančné hypotéky, keďže bola zavalená množstvom žiadostí.
Na Slovensku rastú úroky z hypoték nadpriemerne rýchlo
Zdražovanie hypoték sa v júli premietlo aj do zvýšenia priemernej úrokovej sadzby zo všetkých aktuálne splácaných hypoték. V porovnaní s júnom priemerná sadzba vzrástla z 1,09 na 1,12 percenta. Väčšina klientov tak aktuálne platí banke úrok, ktorý je približne o jeden percentuálny bod nižší, než ako dostávajú ľudia, ktorí si berú novú hypotéku.
Aj keď Európska centrálna banka ešte nezverejnila priemerné úrokové sadzby v krajinách eurozóny za júl, z vývoja za prvý polrok vyplýva, že úroky na Slovensku vzrástli rýchlejšie ako vo väčšine krajín eurozóny. Od januára do júna na Slovensku zdraželi úvery na bývanie o 0,82 percentného bodu. Išlo o druhý najvyšší nárast spomedzi krajín platiacich eurom. Viac si za hypotéky museli priplatiť len Nemci, kde úvery na bývanie zdraželi o 1,22 percentného bodu.
Najmenej sa úroky od začiatku roku zvyšovali v krajinách, v ktorých boli hypotéky najdrahšie. V piatich štátoch, v ktorých sa sadzby zvýšili najmenej, platili klienti za úvery na bývanie už v januári priemerný úrok, ktorý presahoval dve percentá. Ani v jednej krajine, v ktorej bol v januári priemerný úrok nad dvomi percentami, sa úroková sadzba do júna nezvýšila o viac ako 0,23 percentného bodu.
Naopak v krajinách, kde boli úroky najnižšie, banky zareagovali prudšie a sadzby dvihli viac. Okrem Slovenska je príkladom aj Fínsko, kde boli spolu s Portugalskom ešte začiatkom roku najlacnejšie hypotéky spomedzi všetkých krajín eurozóny. Slovensko nasledovalo hneď za týmito dvomi krajinami. V súčasnosti má Fínsko tretie najlacnejšie hypotéky v eurozóne a Slovensko je až šieste.
Enormný záujem o hypotéky ochladol
Hrozba zvyšovania úrokových sadzieb začiatkom roka výrazne motivovala záujemcov o hypotéky, aby sa so žiadosťou o úver poponáhľali. Vo februári objem poskytnutých hypoték na Slovensku prvýkrát v histórii prekročil dvojmiliardovú hranicu. O mesiac neskôr banky už poskytli hypotéky za vyše tri miliardy eur.
Spolu so zvyšujúcimi sa úrokovými sadzbami sa v nasledujúcich mesiacoch záujem o hypotekárny úvery znižoval. V júli banky poskytli hypotéky v objeme 1,26 miliardy eur. Objem požičaných peňazí sa tak vrátil na úrovne, ktoré boli typické v minulom roku.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: