Vlna zdražovania hypoték pokračuje. Najnovšie sa k bankám, ktoré zvyšujú úroky z hypotekárnych úverov, pridá aj UniCredit Bank. Sadzby dvihne od piatka 10. marca. Vyplýva to z oznámenia banky, ktoré zaslala svojim obchodným partnerom a Finsider ho má k dispozícii.


(Inzercia)

„Banka pravidelne prehodnocuje výšku úrokových sadzieb, ktorá závisí aj od ceny zdrojov aj situácie na trhu. Od 10. 3. 2022 banka pristúpila k zvýšeniu všetkých fixácii na hypotékach o 0,3 %,“ vraví hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Po novom tak v UniCredit nebude možné získať úrok nižší ako jedno percento. Pôvodne pritom banka ponúkala pri všetkých viazanostiach úrok pod jedno percento. Najlacnejšia bude naďalej hypotéka s trojročnou viazanosťou sadzby, ktorú bude po novom možné získať s úrokovou sadzbou od 1,09 percenta. Doteraz UniCredit Bank ponúkala najnižší úrok vo výške 0,79 percenta.

Ako UniCredit Bank zmení úroky z hypoték od 10. marca 2022

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
3 roky0,791,09
4 roky0,891,19
5 rokov0,891,19
7 rokov0,991,29
10 rokov0,991,29
Pozn.: Uvedené sú najnižšie možné úroky z hypoték, výsledná sadzba pre konkrétneho klienta tak môže byť aj vyššia.

UniCredit Bank ponúka najnižšie úroky z hypoték pre ľudí, ktorí si v banke uzatvoria poistenie schopnosti splácať úver. Bez tejto poistky minimálna úroková sadzba narastie o 0,3 percentného bodu. To znamená, že bez poistenia tu klient môže získať najnižšiu úrokovú sadzbu vo výške 1,39 percenta pri trojročnej fixácii sadzby.

Nové sadzby sú vyššie, ako sú priemerné úroky z hypotekárnych úverov, ktoré banky poskytovali ešte v januári. Podľa údajov Národnej banky Slovenska banky v januári dávali nové hypotéky s priemerným úrokom vo výške 0,94 percenta. Ešte v decembri priemerný úrok dosahoval 0,87 percenta.

Hypotéky budú ešte drahšie

Krok UniCredit Bank znamená, že prakticky už všetky banky na trhu zvýšili úrokové sadzby. Ako prvá zvyšovanie sadzieb s predstihom oznámila VÚB banka. Po nej sa pridali aj Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Prima banka, ČSOB či mBank.

Odborníci pritom očakávajú, že zdražovanie hypoték bude pokračovať. „Prvá vlna zvyšovania úrokových sadzieb v slovenských bankách už prebehla, keď banky zvýšili sadzby o 0,2 až 0,3 percentného bodu. Očakávame však, že ešte v tomto roku dôjde k ďalšej vlne nárastu sadzieb a v budúcom roku očakávame úrokové sadzby na úrovni vyše dvoch percent,“ vraví senior analytik a finančný špecialista v spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Ľuďom, ktorí si chcú v najbližšej dobe zobrať hypotéku, preto odporúča, aby si zvolili dlhšiu viazanosť úrokovej sadzby na päť až desať rokov aj napriek tomu, že je v takom prípade úročenie hypotéky mierne vyššie. Dlžníci totiž nemôžu dnes očakávať, že by úroky mohli v najbližších rokoch klesať a preto je dobré zaistiť si súčasný úrok na čo najdlhší čas. „Stávka na to, že o tri roky by boli sadzby nižšie ako dnes, sa nevyplatí,“ tvrdí I. Kahanec.

Záujem o dlhšie fixácie evidujú aj banky. „Ľudia reagujú na informácie ohľadne inflácie aj odrazenia sa úrokových sadzieb. V poslednom čase evidujeme záujem o dlhodobé fixácie, ktoré znamenajú istotu nemennosti splátok na dlhšie obdobie,“ hovorí Z. Ďuďáková z UniCredit Bank.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)