Každý klient, ktorý si berie hypotéku, si zvolí viazanosť resp. fixáciu úrokovej sadzby. Viazanosť pri hypotéke znamená, po akú dobu má klient garantované, že sa mu úroková sadzba nezmení. Po uplynutí tohto času banka úrok prehodnotí a klientovi dá novú sadzbu na základe aktuálnych podmienok na trhu.
V minulosti si väčšina ľudí volila krátke fixácie. Úrokové sadzby totiž z roka na rok klesali a dlžníkom sa tak znižovala mesačná splátka ich úveru. V poslednom období sa však čoraz viac hovorí o tom, že úrokové sadzby pôjdu hore. Tri banky už k miernemu zdražovaniu aj pristúpili. ČSOB od 21.februára zvýšila úrok pri hypotékach s 10-ročnou viazanosťou, rovnaký krok urobila od 23. februára aj Slovenská sporiteľňa. A VÚB banka zase plánuje zvýšiť úroky pri všetkých viazanostiach od 7. marca.
Očakáva sa pritom, že zvyšovať úroky budú aj ďalšie banky. Nárast pritom nemusí byť len symbolický. „Je pravdepodobné, že o rok budú sadzby hypoték na trhu presahovať úroveň 2 %,“ vraví riaditeľ odboru digitálne a omnikanálové cesty Slovenskej sporiteľne Juraj Barta.
Viazanosť pri hypotéke možno zmeniť
Noví klienti na hrozbu zdražovaniu úrokov zareagovali zvýšeným záujmom o dlhšie fixácie úrokových sadzieb. „Môžeme potvrdiť, že v posledných týždňoch evidujeme zvýšený záujem klientov o hypotéky s dlhšími fixáciami, a to na 5, 7 a tiež 10 rokov,“ vraví hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. UniCredit Bank zase eviduje až 60 percent žiadostí o fixáciu na desať rokov.
Horšie sú na tom ľudia, ktorí úver už splácajú, no ich fixácia im skončí až o niekoľko mesiacov či rokov. Ak počkajú na uplynutie viazanosti, pravdepodobne sa dočkajú zvýšenia svojho úroku. V prípade, že nechcú čakať a chcú si zaistiť súčasné nízke úrokové sadzby na dlhšie obdobie, majú na výber z dvoch možností. Buď svoj úver prenesú do inej banky, alebo súčasnú banku požiadajú o zmenu fixácie. Väčšina bánk klientom takúto možnosť ponúka za poplatok.
Ak chce klient Slovenskej sporiteľne požiadať o zmenu fixácie, môže tak urobiť osobne v pobočke. Výška poplatku za túto zmenu závisí od toho, kedy ju klient uskutoční. V prípade, že niekto mení viazanosť pri hypotéke počas štandardnej obnovy fixácie, je to bez poplatku. Počas trvania fixácie poplatok dosahuje 0,5 percenta zo zostatku úveru, minimálne 149 eur.
V Tatra banke je takisto možné požiadať o zmenu fixácie úrokovej sadzby aj v čase jej plynutia. „Banka posúdi jeho žiadosť o zmenu individuálne. Uvedená žiadosť o zmenu fixácie je aktuálne bez poplatku,“ vraví S. Miklošovičová.
Pri výročí fixácie je zmena bezplatná
Zmeniť fixáciu možno aj vo VÚB banke. „Klient môže meniť fixáciu úrokovej sadzby aj mimo výročia fixácie. Ak bude ponuka banky zo strany klienta akceptovateľná, na základe žiadosti klienta poradca vypracuje dodatok k zmene. Za spracovanie zmeny mimo výročia fixácie banka účtuje poplatok. Zmeny v rámci výročia fixácie sú bezplatné,“ povedal hovorca VÚB banky Dominik Miša. Za zmenu zmluvných podmienok si banka účtuje poplatok 200 eur.
V ČSOB je takisto možné požiadať o zmenu viazanosti v pobočke. Banka si za takúto zmenu pýta poplatok 90 eur.
UniCredit Bank nemá aktuálne v ponuke predčasnú zmenu fixácie úrokovej sadzby. „V rámci našich retenčných aktivít aj v prípade aj takéhoto klienta, najmä ak využíva u nás aj iné produkty, riešenie potom hľadáme individuálne,“ tvrdí hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
V 365.bank je možné požiadať o zmenu fixácie úrokovej sadzby aj mimo obdobia refixácie. Žiadosť možno podať v pobočke banky. V prípade, že klient o túto zmenu požiada mimo obdobia, keď mu končí pôvodná viazanosť, zaplatí za to poplatok vo výške 200 eur.
„Klient mBank môže o zmenu dĺžky fixácie ešte pred uplynutím viazanosti úrokovej sadzby požiadať prostredníctvom svojho bankára. Banka tieto zmeny posudzuje individuálne s ohľadom na náklady, ktoré sú s tým pre banku spojené,“ vraví Soňa Holíková z mBank. V súčasnosti si banka za takýto úkon pýta poplatok vo výške 170 eur.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: