VÚB banka zvýši od štvrtka 29. septembra úroky z hypotekárnych úverov. Drahšie budú po novom všetky fixácie.


(Inzercia)

Kým doteraz bolo možné pri štyroch z piatich fixácií získať úrok nižší ako tri percentá, po novom bude VÚB ponúkať najnižší úrok na úrovni 3,39 percenta pri jednoročnom fixe.

Najvýraznejšie zdražie hypotéka s viazanosťou sadzby na tri roky. Po novom si banka bude pri tejto fixácii pýtať minimálny úrok vo výške 3,59 percenta, čo predstavuje nárast o 0,9 percentného bodu.

Minimálne úroky môžu vo VÚB získať len klienti, ktorí si v banke uzatvoria aj poistenie schopnosti splácať úver. Bez tejto poistky výška sadzby narastie o 0,2 percentného bodu. To znamená, že klient, ktorý nechce poistenie, môže získať najnižšiu úrokovú sadzbu na úrovni 3,59 percenta v prípade ročnej viazanosti.

Ako VÚB zmení od 29. septembra 2022 úroky z hypoték

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok2,693,39
3 roky2,693,59
4 roky2,893,69
5 rokov2,993,69
10 rokov3,494,09
Pozn.: Uvedené sú minimálne úrokové sadzby, ktoré klient získa, ak si v banke poistí úver.

Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides vysvetľuje zdražovanie hypoték zmenou rétoriky hlavných centrálnych bánk vo svete ohľadom ich postoja v boji proti inflácii v poslednom mesiaci. „Tak Fed ako aj ECB v septembri zvýšili sadzby o 75 bodov a naznačili, že v zvyšovaní sadzieb budú pokračovať, kým sa rast cien nevráti na cieľovú úroveň bez ohľadu na to, že takéto rýchle a prísne zvyšovanie sadzieb prispeje k hospodárskej recesii. Finančné trhy následne prehodnotili smerom nahor o zhruba jeden percentuálny bod očakávanú konečnú úroveň sadzieb ECB ako aj výnosov vládnych dlhopisov a ďalších referenčných finančných produktov. Aktuálne tak 10-ročný dlhopis vlády SR je na úrovni 3 %, zatiaľ čo na začiatku septembra to bolo o percento menej a na prelome júla a augusta dokonca menej ako 1,5 %“ povedal Z. Štefanides.

Práve desaťročné štátne dlhopisy sú pri nastavení sadzieb z hypotekárnych úverov určujúce. Banky sa totiž rozhodujú, či za svoje peniaze nakúpia tieto dlhopisy alebo ich požičajú klientom vo forme hypoték. Keďže pre banku je menej namáhavé a nákladné kúpiť dlhopis ako poskytnúť úver, musia si za hypotéky pýtať vyšší úrok, než koľko by dostali z desaťročného štátneho dlhopisu. Ak by za hypotéku mali dostať menší výnos, ako im núkajú dlhopisy, bolo by pre ne lepšie nedávať hypotéky, ale kúpiť tieto tieto cenné papiere.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)