Banky môžu zamietnuť žiadosť o hypotéku aj pre časté stávkovanie alebo kvôli míňaniu väčšieho objemu peňazí na hazardné hry. Upozornila spoločnosť Patron Go. „Ľudia by si mali strážiť, ako často a aké vysoké čiastky prestávkujú, prípadne si vopred zistiť, či to pre ich banku môže znamenať problém,“ cituje zakladateľa firmy Patron Go Jiřího Patáka český portál iDnes.cz. A nejde len o podmienky v susednom Česku.


(Inzercia)

Žiadosť o hypotéku môže pre rizikové správanie zamietnuť aj banka na slovenskom trhu. Riaditeľ divízie úverov, stavebného sporenia a leasingu z Finportalu Adrián Luterán hovorí, že sa už s podobnými prípadmi stretol. „Nedeje sa to síce až tak často, ale stáva sa to. Banka pri posudzovaní bonity klienta vychádza z interných a externých zdrojov a uvedené skutočnosti vníma negatívne, nakoľko takéto správanie klienta môže v budúcnosti ovplyvniť splácanie jeho záväzkov voči banke,“ vysvetľuje A. Luterán. Banka vtedy podľa neho úver zamietne z obchodného rozhodnutia a ľuďom nepovie, že skutočným dôvodom je hazard.

Inštitút pre zodpovedné hranie (IZH) v spolupráci s agentúrou Focus ešte vlani na jeseň pritom zverejnili prieskum, podľa ktorého ľudia na Slovensku hrajú radi a často. Vyplynulo z neho, že najobľúbenejšími hazardnými hrami u nás sú číselné lotérie. Skúsenosť s nimi uviedli viac ako tri štvrtiny opýtaných. Obľúbené sú aj kurzové stávky ako napríklad tipovanie športových zápasov alebo iných udalostí, s ktorými má skúsenosť 61 percent ľudí.

Zamietnutá žiadosť o hypotéku

Portál Finsider sa v rámci problematiky stávkovania a schvaľovania hypoték obrátil na viaceré banky, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Tie sa na hazard pozerajú rozdielne.

Hovorca VÚB banky Dominik Miša sa odvoláva na zákony. „Posudzovanie žiadostí o úver prebieha v súlade s legislatívou a nastavenými procesmi banky. Podmienky, ktoré musí spĺňať klient sú definované legislatívou a rizikovým apetítom každej banky,“ tvrdí.

Slovenská sporiteľňa hazardu nepripisuje veľkú váhu. Pri posudzovaní klienta sa pozerá komplexne na jeho správanie. „Príležitostné hranie hazardu však nemá zásadný vplyv na posúdenie klienta pri žiadosti o úver. Pravidelný gambling a vo vyšších sumách sa môže v kontexte ďalších parametrov u niektorých klientov premietnuť do zvýšeného rizika,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Podľa jej slov sa to netýka hypoték, pretože sú zabezpečené nehnuteľnosťou. Stávkovanie môže spôsobiť zamietnutie žiadosti o spotrebný úver či kreditku.

O možnosť čerpať hypotéku môžu pre hazard prísť klienti mBank. Jej PR špecialistka Timea Pajtinková potvrdzuje, že dôvodom na zamietnutie žiadosti o hypotekárny úver môže byť aj aktivita klienta spojená s hazardnými hrami či stávkovaním. Banka tieto informácie čerpá napríklad aj z výpisu bankového účtu. Žiadosť o hypotéku v týchto prípadoch zamieta mBank približne u jedného percenta z celkového počtu podaných žiadostí o úver na bývanie.

žiadosť o hypotéku
Banky môžu zamietnuť žiadosť o hypotéku aj pre časté stávkovanie. (Ilustračné foto: Mário Skyba)

Tatra banka sa pri hazarde pozerá na čiastku, ktorú do neho žiadateľ investuje a na to, aký je pomer tejto čiastky k príjmom, pripadne nákladom na splácanie záväzkov. „Spravidla však platí, že malé sumy nie sú prekážkou pre schválenie úveru. Stávkovanie je málokedy jediným dôvodom na neschválenie úveru. Často býva kombinovaný s inými dôvodmi, pre ktoré sa klient nekvalifikuje na úver,“ vysvetľuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Pre finančné domy sú pritom dôležité aj ďalšie parametre. Ide napríklad o to, či žiadateľ už nejaký dlh spláca, koľko mesačne zarába či na akú nehnuteľnosť podal žiadosť o hypotéku. „Dôvody neposkytnutia, respektíve neposkytnutia úveru v dostatočnej výške najčastejšie bývajú nedostatočná kapacita na splácanie, omeškania na úveroch v iných bankách, nedoplatky voči štátnym inštitúciám a kvalita nehnuteľnosti,“ potvrdzuje hovorkyňa Tatra banky.

Pri posudzovaní sa berie do úvahy aj vzdelanie ľudí, ktorí podávajú žiadosť o hypotéku. Keď žiada o úver napríklad pár, pri schvaľovaní môže pomôcť, keď sú zosobášení. Pri vyšších sumách rozhoduje aj lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Banky sú napríklad ochotné dať viac peňazí na nehnuteľnosť, ktorá je v krajskom meste.

Ľudia poznajú mieru a hranice

Vlaňajší prieskum síce ukázal apetít na stávkovanie, no ľudia podľa neho poznajú aj mieru či hranice. Približne polovica hráčov hazardných hier uviedla, že priemerná mesačná výška vsadenej sumy predstavuje menej ako 20 eur. Štvrtina hráčov minie 21 až 50 eur. Ďalších 13 percent uviedlo priemerné mesačné výdavky na hranie v rozmedzí od 51 do sto eur. Zvyšok respondentov minie aj viac ako sto eur. Podľa riaditeľa Inštitútu pre zodpovedné hranie Petra Papanka to ukazuje, že ľudia si vystačia s malými sumami a situácia na Slovensku je štandardná.

Väčšina hráčov hazardných hier v prieskume o sebe tvrdí, že na to používa len svoje peniaze a na hry si nepožičiava. Väčšina tiež súhlasí s tvrdením, že hry o peniaze považuje len za zábavu a nie sú zdrojom ich zárobku. Podľa výsledkov 88 percent respondentov potvrdilo, že si vždy vopred určí maximálnu finančnú čiastku na hru, ktorú potom neprekračuje. Väčšina opýtaných tiež odmietla, že na stávkovanie využíva miesta či internetové stránky, ktoré nemusia byť legálne.

Z hazardných hier, ktoré najviac podporujú závislosť, označili respondenti výherné automaty a iné hry v herniach. Názor, že tento typ hazardnej hry podporuje závislosť, vyjadrilo 78 percent opýtaných. Podľa prieskumov patria do skupiny rizikových hráčov asi tri percentá všetkých hráčov. „V súčasnosti pracujeme na vývoji systému včasnej detekcie rizikového hráčstva a šírime osvetu, a to nielen prostredníctvom Týždňa zodpovedného hrania, ale aj aktívnym záujmom o problematiku počas celého roka,“ dodáva P. Papanek.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)